خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

ارسال آگهی

آهن قراضه و فولادهای کربنی ساده

metall آذر ۲, ۱۳۹۸

آهن قراضه و فولادهای کربنی ساده

اصطلاح آهن قراضه از نگاه صنعتی فولاد­های ساده کربنی یا ضایعات فولادی کربنی ساده است. در استاندارد ملی آهن قراضه ایران نیز همان قراضه های کربنی ساده است. فولادهای کربنی ساده و فولادهای آلیاژی از نظر مشخصات شیمیائی و کاربرد کاملا با یکدیگر متفاوتند. فولادهای کربنی ساده در چهار گروه کربن جزیی، کربن متوسط، کم کربن و پر کربن قرار می­گیرند.

فولادهای ساده کم کربن از لحاظ کاربردی در گروه اول قرار می­گیرند که محتوی حداکثر ۱۵ % درصد کربن بوده و از قابلیت جوشکاری مرغوب و خواص مغناطیسی بالایی برخوردار هستند و در مواردی که قطعات تحت عملیات سطحی سختی قرار می­گیرند، کاربرد خوبی دارند. در مواردی همچون ساختمان کشتی­ها، عموم قطعات مهندسی و راه آهن به کار می­روند.

 

فولادهای با کربن جزئی شامل ۰/۱۵ – %۰/۳۰%  درصد کربن هستند که به فولادهای نرم نیز معروفند و معمولاُ به صورت Plate دیده می شوند. فولادهای کم کربن و کربن جزئی را به عنوان فولادهای ساختمانی می شناسند و در صنعت به آنها آهن آلات گفته می شود. با اینکه فولاد­های با کربن جزیی استحکام کششی بهتری نسبت به فولادهای کم کربن دارند؛ اما  تغییر طول نسبی آنها نسبت به فولادهای کم کربن کمتر است. معروفترین فولاد از این دسته از فولادها، ST37  می باشد. درصد کربن فولادهای کربن متوسط بین ۰/۳۰ – %۰/۵۰ %می باشد و وقتی که سایش در حد متوسط مد نظر باشد، مورد استفاده قرار می گیرند که می­توان از موارد کاربرد آن به صنایع حمل و نقل راه آهن، ماشین­آلات و دستگاه­های نورد اشاره کرد.  به فولادهای با درصد کربن بالاتر از ۰/۵۰ % فولاد های پرکربن می­گویند . این فولادها قابلیت جوش­پذیری خیلی ضعیفی دارند و فولادهای ساده پر­کربن در مواردی که قطعات ریخته شده می­بایستی از سختی بالایی برخوردار باشند، کاربرد بالایی دارند. همچنین در ساخت غلتک­ها، ابزار و ماشین­آلات­های صنعتی و قطعات مقاوم به سایش نیز به کار می­روند. اصولا در فولادهای کربنی ساده و عاری از هر گونه عنصر آلیاژی، با بالا رفتن درصد کربن، استحکام آن افزایش پیدا کرده و در مقابل خواصی از قبیل قابلیت جوشکاری و چقرمگی کاهش می­یابد. بنابر این تعریف، در صنعت بازیافت فولاد منظور از واژه ” آهن قراضه ” همان خانواده فولادهای کم کربن یا کربنی ساده است. همچنین ” قراضه آلیاژی ” نیز با توجه به نوع عناصر آلیاژی موجود در توده، به قراضه­های آلیاژی کرم­دار یا قراضه­های منگنز­دار و نظائر آن دسته­بندی می­گردند که البته مصرف­کنندگان خاص خود را دارند.

 

مطالب دیگری در این زمینه :

  • قراضه
  • سرمایه­گذاری در آینده اتوماسیون جرثقیل
  • قراضه آهن
  • قراضه خرد شده شردر چیست؟
  • بازار قراضه هاى آهنى در آمریکا

 

بدون برچسب

520 بازدید کل ، 1 امروز

  

ارسال نظر

شما باید وارد شوید تا بتوانید نظر خود را ارسال کنید.